Borcumu Nasıl Öderim?

0

“Merhabalar, benim birden fazla kredi kartı borcum var. Hepsini kapatmak için nasıl bir kredi almam gerekiyor? Şükrü”

Merhaba Şükrü, Hemen sana bir borç kapatma planı yapalım.

1.Borçlarını tam olarak anla Kaç tane kredi kartın var? Borçları ne kadar? Listele, yaz. Bu listeye kredi kartından başka borçların varsa onları da yaz. Ödediğin faizlere göre listele tüm borçlarını. En yüksek faiz hangisiyse önce o borcu kapatmamız lazım. Genelde en yüksek borç nakit avans borcu olur, sonra kredi kartı… Artık nereye ne ödemen gerek biliyorsun ve ne kadar paraya ihtiyacın olduğunu biliyorsun. Şimdi bu parayı bulmaya çalışalım.

2.Bankadan tüketici kredisi çekebilir misin? Tavsiyem kredi kartı borçlarını (ve diğer borçlarını) bireysel kredi ile kapatman. Alabilir misin, bir bakalım: Ayda ne kadar kazanıyorsun? Kazancın düzenli mi? Bordron ya da vergi levhan var mı? Kredi sicilin iyi mi? Yani banka sana kredi verince parasını geri alabileceğine güvenir mi?

İlk önce samimi olduğun, çalıştığın bankaya git durumu anlat bu kredi kartlarını ödemek için nakit kredi almak istediğini söyle. Borcunu ve gelirini bilmiyorum ama sana tavsiyem alacağın kredinin aylık taksidi aylık gelirinin %25 fazla olmamalı. Diyelim, ayda 1000 TL kazanıyorsun, kredinin aylık taksidi 250 TL’yi geçmemeli yoksa ilerde bu krediyi de ödemede zorlanabilirsin.

3.Kredi kartı borçlarını kapatmak için bankadan kredi alamazsan? Borcun fazlaysa gelirini arttırmanın yollarını araştır. Evde çalışabilecek kişiler varsa sana destek olsun. Evliysen eşin evden iş yaparak para kazanabilir. Çocuğun varsa yarım gün çalışabilir. Ailece güçlerinizi birleştirerek dar zamanlardan daha rahat çıkabilirsiniz. Bir malın varsa satabilirsin, sonra gene alırsın.

4.El borcun varsa, kişilerle konuş borçları bir plan dahilinde zamana yay. Ayda 100 TL geri ödesen bile birşeydir, en azından içtiğiniz kahvenin tadı değişmez. Aile, yakınlar, arkadaşlar bize güç verirler, hayat mücadelemizi kolaylaştırırlar, onlara olan borç faizsiz diye yok saymayalım!

Şükrü, son olarak söylemek istediğim, unutma, HER BORÇ ÖDENİR. Sen yeter ki ödeme konusunda istekli ve kararlı ol. Sağlık, sevgi ve para ile kal.

Paylaş

Yorum Ekle